Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Polish (Poland) English (United Kingdom) German (Germany)


O fundacji PDF Drukuj

Nazywam się Elżbieta Konopinska i od przeszło dwóch lat prowadzę Fundację "Rosa mundi" ustanowioną dla wspierania działalności Ogrodu Botanicznego „Elżbietówka” - unikalnej placówki na terenach wiejskich (drugiej tego typu, prywatnej placówki w Polsce), zatwierdzonej decyzją Ministerstwa Środowiska z dnia 28.01.09 (DOPogiz-4210/I-1/291/09/ep), który w swym założeniu ma się stać centrum kulturowym, edukacyjnym,i poznawczym, a także atrakcyjnym miejscem rekreacji dla mieszkańców wsi Ziemi Kostrzyńskiej.

Tego typu ogrody, coraz powszechniejsze na Zachodzie - zwłaszcza w Holandii, ale i w Niemczech (np. podobne w założeniach Arboretum w Ellerhop powstało również z pasji jednego człowieka) - w Polsce praktycznie nie istnieją. Nie są one tożsame z istniejącymi już Ogrodami Botanicznymi np. w Krakowie czy w Poznaniu, gdyż celem tamtych jest przede wszystkim praca naukowo-badawcza, podczas gdy tego typu ogrody mają propagować praktyczną wiedzę ogrodniczą i być przykładem dla samodzielnego tworzenia własnych założeń ogrodowych i krajobrazowych. Działania zawarte w projekcie służą do praktycznego uruchomienia Ogrodu dla lokalnej społeczności, oraz mają aktywizować i angażować mieszkańców wsi do działań podnoszących jakość ich życia. Ponadto moim celem było, aby poprzez wpływ Ogrodu wypiękniała i sama wieś Brzeźno, bo po prostu „nie będzie wypadało” mieć zaniedbanego otoczenia domu, czy własnego ogródka, co powoli zaczyna się spełniać.

Fundacja "Rosa Mundi" została zarejestrowana w marcu 2009 r., ale przez ten krótki czas zdołała trwale wpisać się w działania lokalnej społeczności gminy Kostrzyn Wlkp.