This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Polish (Poland) English (United Kingdom) German (Germany)


O fundacji PDF Drukuj

Nazywam się Elżbieta Konopinska i od przeszło dwóch lat prowadzę Fundację "Rosa mundi" ustanowioną dla wspierania działalności Ogrodu Botanicznego „Elżbietówka” - unikalnej placówki na terenach wiejskich (drugiej tego typu, prywatnej placówki w Polsce), zatwierdzonej decyzją Ministerstwa Środowiska z dnia 28.01.09 (DOPogiz-4210/I-1/291/09/ep), który w swym założeniu ma się stać centrum kulturowym, edukacyjnym,i poznawczym, a także atrakcyjnym miejscem rekreacji dla mieszkańców wsi Ziemi Kostrzyńskiej.

Tego typu ogrody, coraz powszechniejsze na Zachodzie - zwłaszcza w Holandii, ale i w Niemczech (np. podobne w założeniach Arboretum w Ellerhop powstało również z pasji jednego człowieka) - w Polsce praktycznie nie istnieją. Nie są one tożsame z istniejącymi już Ogrodami Botanicznymi np. w Krakowie czy w Poznaniu, gdyż celem tamtych jest przede wszystkim praca naukowo-badawcza, podczas gdy tego typu ogrody mają propagować praktyczną wiedzę ogrodniczą i być przykładem dla samodzielnego tworzenia własnych założeń ogrodowych i krajobrazowych. Działania zawarte w projekcie służą do praktycznego uruchomienia Ogrodu dla lokalnej społeczności, oraz mają aktywizować i angażować mieszkańców wsi do działań podnoszących jakość ich życia. Ponadto moim celem było, aby poprzez wpływ Ogrodu wypiękniała i sama wieś Brzeźno, bo po prostu „nie będzie wypadało” mieć zaniedbanego otoczenia domu, czy własnego ogródka, co powoli zaczyna się spełniać.

Fundacja "Rosa Mundi" została zarejestrowana w marcu 2009 r., ale przez ten krótki czas zdołała trwale wpisać się w działania lokalnej społeczności gminy Kostrzyn Wlkp.