Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Polish (Poland) English (United Kingdom) German (Germany)


Krótka charakterystyka Ogodu PDF Print

1. Nazwa: Ogród Botaniczny „Elżbietówka”

 

alt

 

2. Status: Ogród Botaniczny „Elżbietówka” jest własnością prywatną, członkiem Rady Ogrodów Botanicznych w Polsce. Należy do Polskiego Towarzystwa Ogrodów Botanicznych i Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego.

 

3. Rok założenia: 1994 r. Początek działalności: 2009 r. Areał 5.43 ha.

 

4. Adres: 62-025 Brzeźno, Brzozowa 1 (10km na wschód od Kostrzyna Wlkp.

 

5. Dojazd:

- PKP do miejscowości Gułtowy i ze stacji na północ ok. 2,5 km do Brzezna przez Antonin

- PKS do Brzeźna

- własnym transportem: szosa nr 92 z Poznania w kierunku Warszawy ok. 30 km

 

6. Położenien geograficzne i charakterystyka ekologiczna: 52 22’ N, 17 20’ E

wys. npm. - średnio 120 m npm.

Średnia temperatura: roczna +8,2 °C, stycznia -2,1 °C, lipca +18,2 °C

Średnia roczna opadów – ok. 520 mm

 

Ogród usytuowany jest na „morenie recesyjnej oscylacji Brzeźna” datowanej na ok. 19000 lat temu - ostatniego przed subfazą poznańską (18,8 tys. lat temu) zatrzymania się czoła lądolodu plejstoceńskiego.

Przeważa gleba płowa, V i VI klasy bonitacyjnej a nawet pozaklasowej –jest to teren byłej żwirowni i dzikiego wysypiska śmieci.

 

Ogród znajduje się na obszarze Niziny Wielkopolskiej, która jest płytką kotliną, osłoniętą od zachodu morenowymi wzgórzami Ziemi Lubuskiej, a od północy wałem Pojezierza Pomorskiego. Od południa granicą są Wzgórza Trzebnicko-Ostrzeszowskie, Wyżyna Wieluńsko-Częstochowska, oraz Wyżyna Łódzka. Nizina Wielkopolska ma przejściowy charakter klimatu, co jest skutkiem przemiennego przenikania mas powietrza pochodzenia oceanicznego z zachodu i kontynentalnego ze wschodu.

 

Wpływ klimatu oceanicznego przejawia się występowaniem ciepłych i wilgotnych zim oraz chłodnych i wilgotnych miesięcy letnich. Ciepłe i suche lata, mroźne zimy oraz przeważnie łagodna jesień (z temperaturą października wyższą niż kwietnia) to dominacja klimatu kontynentalnego.

 

Na całej Nizinie Wielkopolskiej obserwuje się głównie wiatry z kierunku zachodniego i południowo-zachodniego. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (śr. temp. + 18 °C), a najzimniejszym styczeń (śr. temp. -2,1°C). Najwyższą wartość temperatury maksymalnej (+38,2 °C) zanotowano w lipcu 1959 roku, a najniższą temperatury minimalnej (-28,7°C) w lutym 1956 roku i w styczniu 1985 roku.

 

Średnio w roku jest ok. 80 dni z mrozem (od grudnia do marca). Ostatnie przymrozki mogą wystąpić jeszcze w maju, a pierwsze (jesienne) już we wrześniu. Występowanie natomiast dni gorących z temperaturą maksymalną powyżej 25 °C obserwuje się od kwietnia do września.

 

Średnia roczna suma opadów wynosi ok. 520 mm co pozwala zaliczyć Wielkopolskę do jednego z najsuchszych regionów w Polsce. W latach 1972, 1982, 1983 i 1989 sumy roczne wynosiły odpowiednio 391, 275, 355,5 i 335,4 mm i były jednymi z najniższych w całym kraju. Najwięcej opadów notuje się w drugiej połowie roku, co jest niekorzystne dla rozwoju roślin. Najwyższe miesięczne sumy przypadają na ogół w lipcu i czerwcu. Oprócz deszczy zwykłych na terenie miasta są spotykane też nawalne. Taką nawałnicą były niespotykane opady w sierpniu 2010, gdy na pobliski Kostrzyn spadło w czasie 2 h

60 mm/m2 i spowodowało liczne podtopienia (w niektórych piwnicach woda dochodziła do 1,6 m. Najbardziej pogodnymi miesiącami są sierpień i wrzesień, a najwięcej dni pochmurnych notuje się w listopadzie i grudniu. Pokrywa śnieżna pojawia się na początku grudnia i może występować do połowy marca. Czas jej zalegania wynosi przeciętnie 50 dni w ciągu roku

 

7. W najbliższej okolicy znajdują się:

 

- liczne pałace: w odleglości 2,5 km w Siedlcu- klasycystyczny pałac z XVIII w., w Iwnie (słynna stadnina koni specjalizująca sie w rasie czystej krwi angielskiej), w Gułtowych –pałac Bnińskich (w odleglości 4,5 km), w Czerniejewie (12 km)

 

- najstarsza w Polsce grusza polna rośnie w Nekli (4 km od Brzeźna), ma 192 lata, obwód 329 cm, pierśnicę 105 cm, wysokość 18 m. Także najstarsza w Polsce olsza czarna rośnie również w Nekli, ma 185 lat, wysokość 31,6 m, średnicę pierśnicy 125 cm, obwód 392 cm.

 

- szlak zabytkowych kościołkow drewnianych

 

- w Gieczu - rezerwat archeologiczny

 

- ślady osadnictwa olęderskiego

 

- nieco dalej położone jest Muzeum Łowiectwa w Uzarzewie i dalej na tej trasie do Pobiedzisk - skansen Miniatur

 

8. Liczba taksonow - ok. 900

 

9. Okres otwarcia dla publiczności (w chwili obecnej tylko grupy) - od 1 V do 30 X, po uprzednim umówieniu telefonicznym

 

10. Dyrektor: mgr inż. Elżbieta Guzikowska-Konopińska

 

12. Kolekcje - działy ogrodu:

Poczesne miejsce zajmuje Rosarium (900 m2) i Syringarium (180 odmian). W realizacji jest Ogród Kalin i magnolii, oraz Herbarium.

 

13. Aktywności

OBE prowadzi dokumentację dotyczącą źródła pochodzenia, miejsca i terminów posadzenia, oraz zabiegów pielęgnacyjnych. Rośliny częściowo oznaczone są etykietami z nazwami łacińskimi. Jest opracowywany plan rozmieszczenia ich w kwaterach (obecnie prowadzi się inwentaryzację roślin posadzonych wcześniej, oraz ocenę stopnia aklimatyzacji roślin obcego pochodzenia. Lapidarium ma być objęte patronatem Wydziału Geologii UAM. Opiekunem naukowym był prof. W. Bugała - obecnie nie posiadamy formalnie opiekuna.

 

A) Działalność dydaktyczna - w 2009r. w ramach projektu „Edukacja ekologiczna w „Elzbietówce” przeprowadzono zajęcia w Zespole Szkół Brzezna, Gułtowy, Iwno i Kostrzyna. W 2010 r. dzieki grantowi Fundacji „Nasza Ziemia” zbudowano Park Geologiczny Ziemi Kostrzynskiej, który ujęty został w ministerialnym projekcie „Geostanowiska”. W 2011r. odbyły się tu warsztaty geologiczne dla okolicznych szkół.

 

B) Działalność społeczna

Ogród Botaniczny „Elżbietówka” stał się już ośrodkiem ogniskującym działania społeczne i stymulującym proekologiczne inicjatywy. W przyszłości ma stać się centrum kulturowym, edukacyjnym i poznawczym, a także atrakcyjnym miejscem rekreacji dla mieszkańców wsi Ziemi Kostrzyńskiej, która jest terenem ubogim w tego typu instytucje. Taką akcją była adopcja drzew głoszona przez Elżbietę Guzikowską-Konopińską od 2006 roku w lokalnej prasie - teraz urzeczywistniona.

 

Założycielka Ogrodu została zgłoszona do konkursu CZAS OBYWATELEK i wybrana jedną ze 100 kobiet regionu poznańskiego wyróżnionych za działalność na rzecz gminy.

 

15. Ogród Botaniczny „Elżbietówka” jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ogrodów Botanicznych i Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego.