Aktualności |
![]() |
![]() |
Aktualności maja i czerwca
W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi możliwości odwiedzania „Elżbietówki” informujemy, że możemy podejmować jedynie grupy 25-30 osobowe. Zwiedzanie połączone jest z około dwugodzinnymi warsztatami ekologicznego prowadzenia ogrodu.
informacje.
Najbliższy możliwy termin zwiedzania Ogrodu dla osób indywidualnych to: sobota 18.07 godz 9.00, 12.00 lub 15.00.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Aktualności listopada i grudnia
W maju tego roku gościliśmy w naszym ogrodzie panią Maję Popielarską, która wraz z ekpią zbierała materiał do jednego z odcinków programu "Maja w Ogrodzie". 22.11.2014 odbyła się premiera odcinka kręconego w tamtych pięknych, majowych dniach. Zapraszamy do oglądania:
http://majawogrodzie.tvn.pl/238,Kolekcje-kolorow-i-zapachow-w-Elzbietowce-odc-523,odcinek.html
Dzięki uprzejmości producentki programu, pani Anny Słomczyńskiej otrzymaliśmy piękny plan naszego ogrodu, który będzie zamieszczony w podmenu "Krótka charakterystyka Ogrodu" ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Aktualności maja i czerwca
1. Ostatnio ukazał się w „Szkółkarstwie” (nr 3/2014) artykuł Dyrektor Ogrodu pt. „Zamieszanie wśród nazw odmian lilaków”. W zamierzeniu miałby on być częścią większej całości poświęconej tym krzewom.
2. W maju 2014 odwiedziła Ogród ekipa telewizyjna by nakręcić u nas odcinek programu „Maja w ogrodzie” (emitowany będzie w końcu lata lub wczesną jesienią). Skupiliśmy się na tunelu glicyniowym, choć i inne części Ogrodu miały swoje „pięć minut”. Był to niezwykle miły, choć bardzo pracowity dzień, a deszcz przeszkodził nam tylko raz.
3. Tradycyjnie już w połowie maja odbyło się „Święto Pola”. Zapraszamy wtedy wszystkich Przyjaciół Ogrodu, sponsorów i współpracowników (np. przy projektach) z którymi trudno i nie tak miło byłoby spotkać się „pojedyńczo”. A tegoroczne spotkanie miało specjalny charakter bo właśnie mija 20 lat od kupna tego kawałka ziemi i rozpoczęcia harówki. W czasie spotkania został "odsłonięty" napis na kamieniu upamiętniający Dobroczyńców Ogrodu (absolutnie nie wszystkich! - - bo wtedy kamień musiałby być gigantyczny).
Jak zywkle nie było wszystkich zaproszonych, ale około 30 osób bawiło się, w moim odczuciu, dobrze. Pogoda dopisała (jak zwykle) i tylko przez chwilę rzęsisty deszcz zakłócił nam biesiadę, ale za chwilę wyszło znów słońce i mogliśmy kontynuować. Ostatni goście wyszli o 21.30.
4. Kalinowy ogród wzbogacił się ostatnio o nowe gatunki i odmiany - są to Viburnum utile, Viburnum orientale, Viburnum ichangense, Viburnum carlesii 'Cayuga', Viburnum coryfolium. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bardzo dziękujemy firmie Husqvarna Sp. z o.o. za zasponsorowanie zakupu profesjonalnej pilarki, która została nam podarowana po wystosowaniu pisma z prośbą. Pilarka bardzo przysłuży się do pielęgnacji ogrodu. Dziękujemy!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dnia 11. maja 2013 w Żbikowie pod Pruszkowem, w ramach spotkań Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego odbyło się zwiedzanie "Szkółek Żbikowskich'' i historycznego parku przy posiadłości Rodziny Hoserów połączone z wykładem mgr inż. Elżbiety Guzikowskiej-Konopińskiej, pt. „Rozpoznawanie odmian Syringa vulgaris - próba systematyzacji". ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
UWAGA!
Wkrótce rozpoczynamy nowy projekt - tym razem adresowany do seniorek: kobiet +50 zamieszkałych na terenie naszej Gminy, aby uczcić „rok seniora”. Będą to zajęcia i prelekcje połączone z dyskusją i pytaniami na temat ekologicznego prowadzenia ogrodów (zachęcanie do powrotu ogrodów przydomowych w stylu „wiejskim” - bauerngarten, obecnie tak bardzo modnych), o pielęgnacji drzew, krzewów i bylin - ze specjalnym naciskiem na metody ekologiczne. O ziołach, chwastach i ich znaczeniu, żywopłotach i zadrzewieniach śródpolnych - ich znaczeniu dla ekologii i o owadach (czy to wrogowie czy sprzymierzeńcy?) - i wiele innych zagadnień, a także odpowiedzi na indywidualne pytania.
Przewidziana jest wycieczka do Ogrodu Botanicznego „Elżbietówka” w Brzeźnie wraz z piknikiem, aby praktycznie sprawdzić swą wiedzę i spędzić miło czas w zaprzyjaźnionym gronie. Uczestniczki otrzymają unikatowe odmiany krzewów do indywidualnego posadzenia.
Co można zyskać? - Zdobyć praktyczną i użyteczną wiedzę ogrodniczą - Przerwać częstą izolację seniorek i kołowrót codziennych spraw. Będzie okazja do nawiązania nowych wzajemnych kontaktów i być może odnowienia starych - możliwość zastosowania zdobytej wiedzy w codziennym życiu, na czym mają szansę zyskać nasze ogródki przydomowe Zgłoszenia przyjmuje się pod adresem mailowym Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA! Projekt finansowany z budżetu Gminy Kostrzyn a realizowany przez Fundację „Rosa Mundi”. Zachęcamy do udziału! ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
„Ogród japoński”
Właśnie ukazała się moja książka pt. „Ogród japoński”. Do kupienia w dobrych księgarniach oraz za pośrednictwem różnych księgarni internetowych.
Ogród w stylu japońskim spełni wszelkie oczekiwania pod kątem prostoty, umiaru i wysmakowanej elegancji. Wystarczy kilkanaście metrów kwadratowych, dobry plan zagospodarowania terenu i trochę cierpliwości, aby stworzyć ogród nieodparcie kojarzący się ze sztuką japońską. Taki ogród koi nerwy, daje poczucie bliskości z naturą, harmonii wszechświata. Zachwyca spokojem i doskonałością formy.
„Ogród japoński” to bogato ilustrowany poradnik, który krok po kroku wskazuje, jakie warunki trzeba spełnić, aby ogród zasługiwał na miano „dzieła japońskiej sztuki ogrodowej”.
Ta książka zawiera informacje: • jakich zasad należy przestrzegać, planując ogród w stylu japońskim, • jakie elementy i urządzenia są w nim niezbędne, • jakie są style ogrodów japońskich i najnowsze trendy, • jakie rośliny wybierać, aby uzyskać efekt „japońskości”, • gdzie szukać inspiracji dla własnego planu ogrodu.
japońskiego w warunkach klimatycznych naszego kraju. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
DROGI W ELŻBIETÓWCE - luty 2013
Zimowe miesiące 2012/13 wykorzystaliśmy na opracowanie i przygotowanie tablic z nazwami dla poszczególnych dróg w „Elżbietówce”. Chcemy w ten sposób spopularyzować wielkich szkółkarzy, dendrologów, hodowców. Mamy nadzieję, że odwiedzający Ogród choć na chwilę zatrzymają się i przeczytają tablice z biogramami i może chociaż jedno nazwisko utkwi im w pamięci. Tablice są już gotowe, więc gdy tylko pogoda na to pozwoli - ustawimy je w ogrodzie.
Oczywiście mój wybór jest absolutnie subiektywny - być może (choć nie sądzę) ominęłam jakieś wielkie nazwisko, ale każdy wybór obciążony jest takim ryzykiem. Parę osób znałam osobiście i wiele im zawdzięczam. Trzy nazwiska jawią mi się jako giganci budujący podwaliny pod polskie szkółkarstwo i polską dendrologię. To Edmund Jankowski, Antoni Wróblewski, Hoserowie.
Józef Marciniec to wątek wielkopolski - to z jego koźmińskiej szkoły (i „szkoły”) wyszedł Jan Król.
Władysław Szafer - bo chciałam aby był w tym gronie jeden botanik, a z kolei Zygmunt Hellwig znalazł się w tym gronie jako hodowca bylin.
A więc przede wszystkim:
Profesor Władysław Bugała - mój mentor. Ogród bardzo wiele mu zawdzięcza.
Jan Król - kierownik Szkółek Kórnickich. Rozmowa z nim o roślinach była zawsze dla mnie wielką przyjemnością i nauką. Dbał o Kórnik jak o swój własny ogród. Wyhodował wiele świetnych nowych odmian - dziś w większości zaginionych.
Włodzimierz Seneta - wspaniały polski dendrolog. Jego wielokrotnie wznawiana „Dendrologia” była moją pierwszą „biblią” ogrodniczą .
Mikołaj Karpow Lipski - nie tylko najwybitniejszy polski hodowca lilaków, ale i dobrych odmian warzyw. Niestety, żaden polski ogród botaniczny nie posiada kompletu jego Syringa vulgaris, choć mają je zagraniczne kolekcje...
Antoni Wróblewski - dendrolog, botanik, wybitny ogrodnik. Postawił Ogrody Kórnickie na niezwykle wysokim poziomie. Wyhodował wiele własnych odmian
Edmund Jankowski - pracowity, skromny „pracownik winnicy Pana”. Gdy otrzymał świetne stypendium do paryskiej szkoły ogrodniczej, podróż w obydwie strony odbył pieszo zwiedzając po drodze słynne parki i ogrody, a więc odbył klasyczne „wanderjahre”.
Rodzina Hoserów - spolonizowana (jak tylu innych ogrodników - żeby wspomnieć choćby Augusta Denizota rezydującego w pobliskim Kostrzynie Wielkopolskim) czeska rodzina ogrodników pracująca dla Polski od 1844 r.
Zygmunt Hellwig - hodowca bylin. Jego podręcznik „Byliny” był obok „Dendrologii” W. Senety moją pierwszą biblią.
Profesor Jerzy Tumiłowicz - jedyny żyjący w tym gronie, wybitny dendrolog.
Józef Marciniec - dendrolog i szkółkarz. Gdy nastała Polska, kierował szkołą ogrodniczą w Koźminie stawiając ją na bardzo wysokim poziomie.
Profesor Władysław Szafer - wybitny botanik.
Więcej informacji znajduje się w dziale "Ludzie". ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pasjonująca książka
Chcę Państwu opowiedzieć o pewnej wspaniałej książce i zachęcić do - no właśnie: przynajmniej do wypożyczenia jej z biblioteki. Jest to dwutomowa monografia „Ptaki Polski” A. G. Kruszewicza. Już dawno o niej marzyłam - wyszła bodaj w 2010 roku, ale wciąż odkładałam jej kupno, bo była dość droga (ale w rzeczywistości - nie bardzo, bo jest to praca formatu A3 (z 265 str.) gdzie każdy omawiany ptak ma co najmniej 3 kolorowe zdjęcia), z płytą CD, a wszystko za około 90 zł.
Przedwczoraj dostałam obydwa tomy w przesyłce - i całe popołudnie miałam „z głowy”. Już dawno (a może nigdy?) nie miałam w ręce monografii naukowej tak pasjonująco napisanej! Tę książkę po prostu „czyta się”! Prócz cennych wiadomości (autor całe swe życie - od najwcześniejszego dzieciństwa - strawił na zajmowaniu się ptakami, a obecnie jest dyrektorem warszawskiego ZOO), jest tu mnóstwo zabawnych anegdot o ptakach, a wszystko lekko, przyjemnie napisane.
Proszę mi wierzyć, nie mam „procentu” za rozreklamowanie tej książki, ale naprawdę polecam ją każdemu, kto interesuje się ptakami, stara się je przyciągnąć do swego ogródka i chciałby mieć wiedzę rozpoznawania poszczególnych gatunków. A już OBOWIĄZKOWO winno być po parę egzemplarzy w szkolnych bibliotekach i to łatwo dostępnych dla młodzieży - np.na przerwach, aby mogły „na bieżąco” sprawdzać, jakiego to ptaka właśnie widziały.
Może udałoby się „wespół w zespół” zebrać zbiorowo zamówienia np. pod patronatem którejś z bibliotek – to wtedy przy jednej przesyłce koszt jednostkowy będzie jeszcze mniejszy (www.multicobooks.pl, zamówienia tel. 801 70 33 42 i 22 564 08 00).
|